Yaay Yardım Klavuzu

Merhaba

Yaay’ı daha iyi kullanmanıza yardımcı olmak için buradayız. 

 

1. Üyelik

Üyelik İki aşamadan oluşmaktadır.

1.1. Yaay ana sayfasına girdiğinizde, ilgili bölümlerdeki istenilen bilgileri doldurup "Kayıt Ol" butonuna basınız.

1.2. Belirtmiş olduğunuz telefon numaranıza sms ile gelen şifreyi girerek hesabınızı onaylayabilirsiniz. E-posta adresinize “Yaay” tarafından gönderilen onay mailini hesabınıza giriş yaptıktan sonra da onaylayabilirsiniz.

1.3.Daha sonra gerçekleşecek olan girişlerinizde, ana sayfada bulunan “Giriş” bölümünü doldurup hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

1.4.Parola

1.4.1 Üye olurken oluşturduğunuz parolayı hem web sitesi hem de mobil uygulamalarda gerçekleştireceğiniz tüm girişlerinizde kullanabilirsiniz.

1.4.2 Mevcut parolanızı değiştirmek isterseniz, profilinize giriş yaptıktan sonra, yukarıda en sağda bulunan profil resmi üzerine tıklayın. Açılan “Ayarlar” bölümünü seçerek yeni parolanızı oluşturabilirsiniz.

1.4.3 Parolanızı unuttuğunuz takdirde, “Üye Girişi” bölümünün altında bulunan “Parolamı Unuttum” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Yönlendirmeleri takip ederek kayıtlı cep telefonunuza gelecek tek kullanımlık şifrenizi girdikten sonra kendinize yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

 

2. Profil Ayarları

2.1 Ayarlar bölümünde profilinizi özelleştirebilirsiniz. İsim, profil ismi, doğum tarihi, profil ve kapak fotoğrafı seçeneklerini kullanarak sayfanızı dilediğiniz gibi düzenleyebilir, kaydet butonuyla yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

2.2 Ayarlar bölümünde “Profilimi Gizle” butonuna tıklayarak profilinizi gizli yapabilirsiniz. “Kaydet” butonuyla bu seçiminizi sabitleyebilirsiniz. Bu sayede, sadece görmesine izin verdiğiniz kişilerin, sizin paylaşımlarınıza ulaşmasına olanak sağlarsınız. (Kategorilerde yapacağınız paylaşımlar, profiliniz gizli olsa bile tüm kullanıcılar için görünür olacaktır.)

2.3 Ayarlar bölümünde bulunan “Hesabımı Sil” veya “Hesabımı Dondur” seçeneklerini kullanarak profilinizi dilediğiniz zaman silebilir veya dondurabilirsiniz.

 

3.Kişi / Profil Takibi

3.1 Mobil uygulamalarda sayfanın sağ üst köşesinde bulunan arama butonuna, web uygulamasında sayfanın en üstüne yer alan arama alanına bulmak istediğiniz kişinin ismini yazıp aratabilirsiniz.

3.2 Arama butonunu kullandıktan sonra aramış olduğunuz kelime ile ilgili “Gönderilerde Ara” ve “Kişilerde Ara” olarak iki farklı sonuca ulaşacaksınız. “Kişilerde Ara” seçeneğini işaretleyerek girmiş olduğunuz isimleri içeren tüm sonuçları görebilirsiniz. Dilediğiniz hesabın yanında gördüğünüz kutucuğu tıklayarak profili takip edebilir veya takibi bırakabilirsiniz.

3.3 Aynı sayfada, kişilerin fotoğraflarına tıklayınca, o kişinin hesabına yönlendirilirsiniz. Bu şekilde hem profil bilgilerine, hem de kişinin önceki tüm paylaşımlarına ulaşabilirsiniz.

3.4 Eğer girmiş olduğunuz profil gizli bir profil ise, o kişinin bilgilerine ve paylaşımlarına erişebilmeniz için sizin takip isteğinizin kullanıcı tarafından onaylanması gerekmektedir.

3.5 Hem kendi profilinize, hem de başkasının profiline girdiğinizde kapak fotoğrafının altında “Gönderi”, “Takip Edilen”, “Takipçi” ve “Beğeni” sayılarını görebilirsiniz. Bu sayıların üstüne tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

 

4.Gönderi Oluşturma

4.1 Yeni bir gönderi oluşturmak için; mobil uygulamalarda ana sayfada ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Gönderi Oluşturma” ikonunu, web uygulamasında ekranın orta-üst kısmında yer alan gönderi oluşturma alanını kullanabilirsiniz.

4.2 Abonesi olduğunuz kategorilerden gönderi yeri seçerek paylaşım yapabilir ve o kategoriyi takip eden kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

4.3 Paylaşımlarınıza yapılan yorumlara cevap vermek için gönderinin altında bulunan “Yorum” ikonunu kullanabilirsiniz.

4.4 Gönderi detayını ve paylaşıma yapılan yorumları görüntülemek için “Yorum” ikonunu kullanabilirsiniz.

 

5.Kategoriler

5.1 Yaay'da 24 farklı kategori başlığı bulunmaktadır. Bu başlıklar mobil uygulamalarda uygulamalarında sağ alt köşede, web sitesinde ise soldaki alanda bulunmaktadır.

5.2 “Kategoriler” başlığı altında 24 farklı ana başlıktan, ilgi alanınıza göre, dilediğinize abone olabilirsiniz. Abone olduğunuz kategorilerde hem paylaşım gerçekleştirebilir hem de orada olan paylaşımları kendi akış sayfanızda görebilirsiniz.

5.3 Profiliniz gizli olsa bile, kategoriler altında yapılan paylaşımlar tüm kullanıcılar tarafından görüşebilir hale gelirler. 

5.4 Takip ettiğiniz kategoride hoşunuza gitmeyen paylaşımda bulunan birisi olursa bu kişinin profiline girip “Engelle” seçeneğini tıklayarak kişiyi engelleyebilir ya da ‘’Mesaj Gönder’’ seçeneği sayesinde mesaj gönderebilirsiniz.

5.5 Profiliniz gizli olsa bile, kategori içerisinde paylaşımda bulunan birine vereceğiniz cevap tüm kategori aboneleri tarafından görülmektedir.

 

6.Bildirimler

6.1 Mobil uygulamalarda sol alt bölümde, web sitesinde sağ üst menüde bulunan "Bildirimler ikonuna tıkladığınızda hesabınızla ilgili tüm bildirimleri görebilirsiniz.

6.2 Bildirimler bölümüne girdiğinizde sizi takip eden, paylaşımınızı beğenen, paylaşımınızı alıntılayan, paylaşımınızı yanıtlayan, sizi bir yazışmaya dahil eden tüm kişilerin hareketlerini görebilirsiniz.

6.3 Profiliniz gizli ise, takip edilme isteklerini bildirimler sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

 

7.Mesajlar

7.1 Sayfanızın üst menüsünde bulunan Mesaj ikonuna tıkladığınızda mesaj sayfanıza ulaşırsınız.

7.2 Burada size gelen özel mesajları görebileceğiniz gibi birebir mesajlar da oluşturabilirsiniz.

7.3 Takip ettiğiniz veya etmediğiniz bir profil sayfasında, sağ üstte bulunan ikon ile kişiye doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Eğer sizi engellemiş bir profil ise, doğrudan mesaj gönderemezsiniz.

 

8. Onaylı hesaplar

8.1 Hesapların onaylanması (mavi tik alması) ile ilgili süreçler yakın zamanda açıklanacaktır. Bununla ilgili platform içerisindeki "@Yaay" hesabını takipte kalmaya devam edebilirsiniz.

 

9. İletişim kanalları

9.1 Yaay Sosyal Medya platformu ile ilgili platform içerisindeki resmi hesap yaay.com.tr/yaay hesabıdır. Yaay içerisinde kendisini Yaay ile ilişkili gösteren başka hiçbir hesaba itimat edilmemelidir.

9.2. Yaay bireysel kullanıcıları için tek iletişim kanalı bilgi@yaay.com.tr'dir.

Bunun dışında hiçbir mail adresinden gelen bilgilere itimat edilmemelidir.

9.3 Yaay hiçbir zaman sizin şifre bilgilerinizi istemez. Kullanıcı şifresi hiçbir zaman hiçbir kişi ile paylaşılmamalıdır. 

  

10.Puana Dayalı Rozet Sistemi

10.1 Yaay üzerindeki etkileşimlerinizden kazanacağınız puanlarla kazanabileceğiniz rozetlerin detaylarını görüntülemek için Rozet Puanı ikonunu kullanabilirsiniz.

Kriterler ve özel durumlar:

Pozitif etki eden puanlar:

Negatif etki eden puanlar:

Negatif puanlar, şikayet eden kullanıcıların seviyesine göre çarpana ait

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Eğer yapmak istediğiniz şeyle ilgili yeterince açıklayıcı olamadıysak bizimle bilgi@yaay.com.tr üzerinden iletişime geçebilirsiniz.