Yaay Yardım Kılavuzu

Merhaba
Yaay’ı daha iyi kullanmanıza yardımcı olmak için buradayız. Uygulamamız hakkında genel kullanım detaylarına bu alandan ulaşabilirsiniz.

1. Üyelik

Üyelik İki aşamadan oluşmaktadır.
1.1. Yaay ana sayfasına girdiğinizde, ilgili bölümlerdeki istenilen bilgileri doldurup "Kayıt Ol" butonuna basınız.

1.2. Belirtmiş olduğunuz telefon numaranıza sms ile gelen şifreyi girerek hesabınızı onaylayabilirsiniz. E-posta adresinize “Yaay” tarafından gönderilen onay mailini hesabınıza giriş yaptıktan sonra da onaylayabilirsiniz.

1.3. Daha sonra gerçekleşecek olan girişlerinizde, ana sayfada bulunan “Giriş” bölümünü doldurup hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

1.4. Şifrenizi unuttuğunuzda yenileme işlemi e-posta adresi girişi ve telefon numaranıza gönderilecek onay SMS’i ile yapıldığı için bu bilgilerin doğruluğu önemlidir.

1.4.1 Üye olurken oluşturduğunuz parolayı hem web sitesi hem de mobil uygulamalarda gerçekleştireceğiniz tüm girişlerinizde kullanabilirsiniz.

1.4.2 Mevcut parolanızı değiştirmek isterseniz, profilinize giriş yaptıktan sonra, yukarıda en sağda bulunan profil resmi üzerine tıklayın. Açılan “Ayarlar” bölümünü seçerek yeni parolanızı oluşturabilirsiniz.

1.4.3 Şifrenizi unuttuğunuz takdirde, “Giriş Yap” bölümünde bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Yönlendirmeleri takip ederek kayıtlı cep telefonunuza gelecek tek kullanımlık şifrenizi girdikten sonra kendinize yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

1.5 Yaay uygulamasına arkadaşlarınızın daveti üzerine geldiyseniz “Kayıt Ol” bölümünde bulunan sizi davet eden kullanıcının “Kullanıcı Adı”nı yazmanız gerekmektedir. Referans sistemi Yaay puanları arasında en yüksek etkiye sahiptir. Bu şekilde arkadaş davet ederek Yaay’da yüksek puana sahip olabilir ve içeriklerinizin daha yukarıda görülmesiyle popülerliğinizi artırabilirsiniz.  

2. Ayarlar

2.1 Profil Ayarları bölümünde profilinizi özelleştirebilirsiniz. İsim, profil ismi, doğum tarihi, konum bilgisi, web site, profil ve kapak fotoğrafı seçeneklerini kullanarak sayfanızı dilediğiniz gibi düzenleyebilir, düzenle butonuyla yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Ayrıca Yaay’ı İngilizce olarak kullanmak isterseniz Profil ayarları bölümündeki bayrak simgesine tıklayarak dil seçeneğini değiştirebilirsiniz.

2.1.1 Profil Ayarları içerisine dahil olan Hesap Ayarları bölümünden e-posta adresinizi ve şifrenizi değiştirebilir, ayrıca hesabınızı askıya alma ve hesap silme gibi işlemleri de bu alandan yapabilirsiniz.

2.2 Genel Ayarlar bölümünden bildirim tercihlerinizi yönlendirebilirsiniz, bildirim tercihiniz açıksa bir gönderide etiketlendiğinizde, fotoğraf ya da videolarınız beğenildiğinde, paylaşımlarınıza yorum yapıldığı gibi durumlarda bildirim alırsınız. Eğer kapalı ise sizinle ilgili aksiyonlar için herhangi bir bildirim gönderilmez.

2.3 Gizlilik Ayarları bölümünde “Profilimi Gizle” butonuna tıklayarak profilinizi gizli yapabilirsiniz. Bu sayede, sadece sizi takip eden kullanıcıların, sizin paylaşımlarınıza ulaşmasına olanak sağlarsınız. (Kategorilerde yapacağınız paylaşımlar, profiliniz gizli olsa bile tüm kullanıcılar için görünür olacaktır.)

Özel mesaj alımını bu alandan yönetebilirsiniz. Eğer “Özel Mesaj” butonu açıksa Yaay’daki diğer kullanıcılardan özel mesaj alabilirsiniz.

Sessize aldığınız ve engellediğiniz kullanıcıları Gizlilik Ayarları bölümünden kontrol edebilirsiniz.

2.4 Profilimi Paylaş bölümüne tıklayarak diğer sosyal medya mecralarında Yaay hesabınızın linkini paylaşabilir ve arkadaşlarınızın sizi kolaylıkla takip etmesini sağlayabilirsiniz.

2.5 Arkadaşını Davet Et bölümünden “Davet Gönder” butonuna basarak Yaay’a henüz gelmemiş arkadaşlarınızı çağırabilirsiniz. Yaay’a gelmesi için referans olduğunuz kişiler Yaay’a üye olup paylaşım yapmaya başladıklarında size referans puanı sağlamış olurlar. Bu şekilde puanınızı yükselterek popülerliğinizi artırabilirsiniz.  

2.6Yaay’ı Karanlık Modu ile kullanmak isterseniz Ayarlar’a girerek “Karanlık Mod” seçeneğini açabilir dilediğinizde kapatabilirsiniz.

3. Kişi / Profil Takibi

3.1 Mobil uygulamalarda sayfanın altında bulunan arama butonuna, web uygulamasında sayfanın en üstüne yer alan arama alanına bulmak istediğiniz kişinin ismini yazıp aratabilirsiniz.

3.2 Arama butonunu kullandıktan sonra aramış olduğunuz kelime ile ilgili “Gönderilerde Ara” ve “Kişilerde Ara” olarak iki farklı sonuca ulaşacaksınız. “Kişilerde Ara” seçeneğini işaretleyerek girmiş olduğunuz isimleri içeren tüm sonuçları görebilirsiniz. Dilediğiniz hesabın yanında gördüğünüz ikonu tıklayarak profili takip edebilir veya takibi bırakabilirsiniz.

3.3 Arama sayfasında çıkan kullanıcıların üzerine tıkladığınızda, o kişinin hesabına yönlendirilirsiniz. Bu şekilde hem profil bilgilerine, hem de kişinin önceki tüm paylaşımlarına ulaşabilirsiniz.

3.4 Eğer girmiş olduğunuz profil gizli bir profil ise, o kişinin bilgilerine ve paylaşımlarına erişebilmeniz için sizin takip isteğinizin kullanıcı tarafından onaylanması gerekmektedir.

3.5 Hem kendi profilinize, hem de başkasının profiline girdiğinizde kapak fotoğrafının altında “Takip”, “Takipçi” sayılarını görebilirsiniz. Bu sayıların üstüne tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

4. Gönderi Oluşturma

4.1 Yeni bir gönderi oluşturmak için; mobil uygulamalarda ana sayfada ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Gönderi Oluşturma” ikonunu, web uygulamasında ekranın orta-üst kısmında yer alan gönderi oluşturma alanını kullanabilirsiniz.

4.2 Paylaşım yaparken, abonesi olduğunuz kategorilerden birini seçerek paylaşım yapabilir ve o kategoriyi takip eden kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

4.3 Paylaşımlarınıza yapılan yorumlara cevap vermek için gönderinin altında bulunan “Yorum” ikonunu kullanabilirsiniz.

4.4 Gönderi detayını ve paylaşıma yapılan yorumları görüntülemek için “Yanıt akışını göster” ikonunu kullanabilirsiniz.

5. Kategoriler

5.1 Yaay'da birbirinden farklı kategori başlıkları bulunmaktadır. Bu başlıklar mobil uygulamalarda uygulamalarında sağ alt köşede, web sitesinde ise soldaki alanda bulunmaktadır.

5.2 “Kategoriler” başlığı altından ilgi alanınıza göre dilediğiniz kategoriyi takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz kategorilerde, hem orada olan paylaşımları kendi akış sayfanızda görebilirsiniz, hem de o kategori ile ilgili paylaşım gerçekleştirebilir, hem de orada olan paylaşımları kendi akış sayfanızda görebilirsiniz.

5.3 Profiliniz gizli olsa bile, kategoriler altında yapılan paylaşımlar tüm kullanıcılar tarafından görüşebilir hale gelirler.

5.4 Takip ettiğiniz kategoride hoşunuza gitmeyen paylaşımda bulunan birisi olursa, bu kişinin profiline girip “Engelle” seçeneğini tıklayarak kişiyi engelleyebilirsiniz.

5.5 Profiliniz gizli olsa bile, kategori içerisinde paylaşımda bulunan birine vereceğiniz cevap tüm kategori aboneleri tarafından görülmektedir.

6. Bildirimler

6.1 Mobil uygulamalarda sol alt bölümde, web sitesinde sağ üst menüde bulunan "Bildirimler" ikonuna tıkladığınızda hesabınızla ilgili bildirimleri görebilirsiniz.

6.2 Bildirimler bölümüne girdiğinizde sizi takip eden, paylaşımınızı beğenen, paylaşımınızı alıntılayan, paylaşımınızı yanıtlayan, sizi bir yazışmaya dahil eden tüm kişilerin hareketlerini görebilirsiniz.

6.3 Profiliniz gizli ise, takip edilme isteklerini bildirimler sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

7. Mesajlar

7.1 Sayfanızın alt menüsünde bulunan Mesaj ikonuna tıkladığınızda mesaj sayfanıza ulaşırsınız.

7.2 Burada size gelen özel mesajları görebileceğiniz gibi birebir mesajlar da oluşturabilirsiniz.

7.3 Takip ettiğiniz veya etmediğiniz bir profil sayfasında, sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayıp açılan alandan “Mesaj Gönder” seçeneği ile kişiye doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Eğer sizi engellemiş bir profil ise ya da özel mesaj alımı kapalı ise doğrudan mesaj gönderemezsiniz.

8. Onaylı hesaplar

8.1 Hesapların onaylanması (mavi tik alması) ile ilgili süreçler yakın zamanda açıklanacaktır. Bununla ilgili platform içerisindeki "@Yaay" hesabını takipte kalmaya devam edebilirsiniz.

9. İletişim kanalları

9.1 Yaay Sosyal Medya platformu ile ilgili platform içerisindeki resmi hesap yaay.com.tr/yaay hesabıdır. Yaay içerisinde kendisini Yaay ile ilişkili gösteren başka hiçbir hesaba itimat edilmemelidir.

9.2 Yaay bireysel kullanıcıları için tek iletişim kanalı bilgi@yaay.com.tr'dir.
Bunun dışında hiçbir mail adresinden gelen bilgilere itimat edilmemelidir.

9.3 Yaay hiçbir zaman sizin şifre bilgilerinizi istemez. Kullanıcı şifresi hiçbir zaman hiçbir kişi ile paylaşılmamalıdır.

10. Puana Dayalı Rozet Sistemi

Yaay’da paylaştığınız gönderilerden, aldığınız ve yaptığınız yorumlardan, alıntılamalardan, beğenilerden ve en yüksek puan getirisiyle Yaay’a kişi davet ederek puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız puanlar ne kadar yüksek olursa etkileşimleriniz o kadar çok kişi tarafından fark edilir. Popüler alanda gönderileriniz daha üstte yer alır.

Referans sistemi ile arkadaşlarınızı davet ederek puanlarınızı hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Puan sistemi içinde en fazla etki derecesi Referans Puan’ına aittir. Sağ üst köşede yer alan rozet simgesine tıklayarak puanlarınızı görebilir yine bu alandan arkadaşlarınızı Yaay’a davet et seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yaay kullanım koşulları ve sözleşmesine https://yaay.com.tr/terms.html adresinden aydınlatma metnine ise https://yaay.com.tr/clarification.html adresinde ulaşabilirsiniz.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Eğer yapmak istediğiniz şeyle ilgili yeterince açıklayıcı olamadıysak bizimle bilgi@yaay.com.tr üzerinden iletişime geçebilirsiniz.