Yaay Yardım Kılavuzu

Merhaba
Yaay’ı daha iyi kullanmanıza yardımcı olmak için buradayız. Uygulamamız hakkında genel kullanım detaylarına bu alandan ulaşabilirsiniz.

1. Üyelik

Üyelik İki aşamadan oluşmaktadır.
1.1. Yaay ana sayfasına girdiğinizde, ilgili bölümlerdeki istenilen bilgileri doldurup "Kayıt Ol" butonuna basınız.

1.2. Belirtmiş olduğunuz telefon numaranıza sms ile gelen şifreyi girerek hesabınızı onaylayabilirsiniz. E-posta adresinize “Yaay” tarafından gönderilen onay mailini hesabınıza giriş yaptıktan sonra da onaylayabilirsiniz.

1.3. Daha sonra gerçekleşecek olan girişlerinizde, ana sayfada bulunan “Giriş” bölümünü doldurup hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

1.4. Şifrenizi unuttuğunuzda yenileme işlemi e-posta adresi girişi ve telefon numaranıza gönderilecek onay SMS’i ile yapıldığı için bu bilgilerin doğruluğu önemlidir.

1.4.1 Üye olurken oluşturduğunuz parolayı hem web sitesi hem de mobil uygulamalarda gerçekleştireceğiniz tüm girişlerinizde kullanabilirsiniz.

1.4.2 Mevcut parolanızı değiştirmek isterseniz, profilinize giriş yaptıktan sonra, yukarıda en sağda bulunan profil resmi üzerine tıklayın. Açılan “Ayarlar” bölümünü seçerek yeni parolanızı oluşturabilirsiniz.

1.4.3 Şifrenizi unuttuğunuz takdirde, “Giriş Yap” bölümünde bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Yönlendirmeleri takip ederek kayıtlı cep telefonunuza gelecek tek kullanımlık şifrenizi girdikten sonra kendinize yeni bir şifre oluşturabileceksiniz.

1.5 Yaay uygulamasına arkadaşlarınızın daveti üzerine geldiyseniz “Kayıt Ol” bölümünde bulunan sizi davet eden kullanıcının “Kullanıcı Adı”nı yazmanız gerekmektedir. Referans sistemi Yaay puanları arasında en yüksek etkiye sahiptir. Bu şekilde arkadaş davet ederek Yaay’da yüksek puana sahip olabilir ve içeriklerinizin daha yukarıda görülmesiyle popülerliğinizi artırabilirsiniz.  

2. Ayarlar

2.1 Kendi profiliniz içerisinde, "Profilimi Düzenle" bölümünden profilinizi özelleştirebilirsiniz. İsim, hakkımda, doğum tarihi, konum bilgisi, web sitesi, profil ve kapak fotoğrafı seçeneklerini kullanarak sayfanızı dilediğiniz gibi düzenleyebilir, yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

2.2 "Hesap ve Gizlilik Ayarları" içerisinden, e-posta adresinizi ve şifrenizi değiştirebilir, ayrıca hesabınızı askıya alma ve hesap silme gibi işlemlerini de yapabilirsiniz.

"Profilimi Gizle" butonuna tıklayarak profilinizi gizli yapabilirsiniz. Bu sayede, sadece sizi takip eden kullanıcıların, sizin paylaşımlarınıza ulaşmasına olanak sağlarsınız. (Kategorilerde yapacağınız paylaşımlar ve NFT'ye dönüştürdüğünüz paylaşımlar, profiliniz gizli olsa bile tüm kullanıcılar için görünür olacaktır.)

Özel mesaj alımını bu alandan yönetebilirsiniz. Eğer "Özel Mesaj" butonu açıksa Yaay’daki diğer kullanıcılardan özel mesaj alabilirsiniz.

Sessize aldığınız ve engellediğiniz kullanıcıları da bu bölümünden kontrol edebilirsiniz.

2.3 "Genel Ayarlar bölümünden" bildirim tercihlerinizi yönlendirebilirsiniz. Bildirim tercihiniz açıksa, tercihlerinize uygun şekilde bildirimler alırsınız. Eğer kapalı ise herhangi bir bildirim gönderilmez.
Ayrıca Yaay’ı farklı dillerde kullanmak isterseniz, Genel Ayarlar bölümündeki Uygulama Dili içerisinden dil seçeneğini değiştirebilirsiniz. Ayrıca yeni gelen güncellemeler ile birlikte dilerseniz kendi çeviri dilinizi seçerek, farklı dillerdeki paylaşımların bu dile çevirilmesini sağlayabilirsiniz.

2.4 "Profilimi Paylaş" bölümüne tıklayarak diğer sosyal medya mecralarında Yaay hesabınızın linkini paylaşabilir ve arkadaşlarınızın sizi kolaylıkla takip etmesini sağlayabilirsiniz.

2.5 "Arkadaşını Davet Et" bölümünden Yaay’a henüz gelmemiş arkadaşlarınızı çağırabilirsiniz. Yaay’a gelmesi için referans olduğunuz kişiler Yaay’a üye olup paylaşım yapmaya başladıklarında size referans puanı sağlamış olurlar. Bu şekilde puanınızı yükselterek popülerliğinizi artırabilirsiniz.  

2.6 Yaay’ı Karanlık Modu ile kullanmak isterseniz “Karanlık Mod” seçeneğini açabilir dilediğinizde kapatabilirsiniz.

3. Kişi / Profil Takibi

3.1 Mobil uygulamalarda sayfanın altında bulunan arama butonuna, web uygulamasında sayfanın en üstüne yer alan arama alanına bulmak istediğiniz kişinin ismini yazıp aratabilirsiniz.

3.2 Arama butonunu kullandıktan sonra aramış olduğunuz kelime ile ilgili “Kişiler, “Gönderiler” ve "Etiket" olarak üç farklı sonuca ulaşacaksınız. “Kişiler” seçeneğini işaretleyerek girmiş olduğunuz isimleri içeren tüm sonuçları görebilirsiniz. Dilediğiniz hesabın yanında gördüğünüz ikonu tıklayarak profili takip edebilir veya takibi bırakabilirsiniz.

3.3 Arama sayfasında çıkan kullanıcıların üzerine tıkladığınızda, o kişinin hesabına yönlendirilirsiniz. Bu şekilde hem profil bilgilerine, hem de kişinin önceki tüm paylaşımlarına ulaşabilirsiniz.

3.4 Eğer girmiş olduğunuz profil gizli bir profil ise, o kişinin bilgilerine ve paylaşımlarına erişebilmeniz için sizin takip isteğinizin kullanıcı tarafından onaylanması gerekmektedir.

3.5 Hem kendi profilinize, hem de başkasının profiline girdiğinizde kapak fotoğrafının altında “Takip”, “Takipçi” sayılarını görebilirsiniz. Bu sayıların üstüne tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

4. Gönderi Oluşturma

4.1 Yeni bir gönderi oluşturmak için; mobil uygulamalarda ana sayfada ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Gönderi Oluşturma” ikonunu, web uygulamasında ekranın orta-üst kısmında yer alan gönderi oluşturma alanını kullanabilirsiniz.

4.2 Paylaşım yaparken, abonesi olduğunuz kategorilerden birini seçerek paylaşım yapabilir ve o kategoriyi takip eden kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

4.3 Paylaşımlarınıza yapılan yorumlara cevap vermek için gönderinin altında bulunan “Yorum” ikonunu kullanabilirsiniz.

4.4 Gönderi detayını ve paylaşıma yapılan yorumları görüntülemek için “Yanıt akışını göster” ikonunu kullanabilirsiniz.

5. Kategoriler

5.1 Yaay'da birbirinden farklı kategori başlıkları bulunmaktadır. Bu başlıklar mobil uygulamalarda uygulamalarında sağ alt köşede, web sitesinde ise soldaki alanda bulunmaktadır.

5.2 “Kategoriler” başlığı altından ilgi alanınıza göre dilediğiniz kategoriyi takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz kategorilerde, hem orada olan paylaşımları kendi akış sayfanızda görebilirsiniz, hem de o kategori ile ilgili paylaşım gerçekleştirebilir, hem de orada olan paylaşımları kendi akış sayfanızda görebilirsiniz.

5.3 Profiliniz gizli olsa bile, kategoriler altında yapılan paylaşımlar tüm kullanıcılar tarafından görüşebilir hale gelirler.

5.4 Takip ettiğiniz kategoride hoşunuza gitmeyen paylaşımda bulunan birisi olursa, bu kişinin profiline girip “Engelle” seçeneğini tıklayarak kişiyi engelleyebilirsiniz.

5.5 Profiliniz gizli olsa bile, kategori içerisinde paylaşımda bulunan birine vereceğiniz cevap tüm kategori aboneleri tarafından görülmektedir.

6. Bildirimler

6.1 Mobil uygulamalarda sağ alt bölümde, web sitesinde sağ üst menüde bulunan "Bildirimler" ikonuna tıkladığınızda hesabınızla ilgili bildirimleri görebilirsiniz.

6.2 Bildirimler bölümüne girdiğinizde sizi takip eden, paylaşımınızı beğenen, paylaşımınızı alıntılayan, paylaşımınızı yanıtlayan, sizi bir yazışmaya dahil eden tüm kişilerin hareketlerini görebilirsiniz.

6.3 Profiliniz gizli ise, takip edilme isteklerini bildirimler sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

7. Mesajlar

7.1 Sayfanızın üst menüsünde bulunan Mesaj ikonuna tıkladığınızda mesaj sayfanıza ulaşırsınız.

7.2 Burada size gelen özel mesajları görebileceğiniz gibi, diğer kullanıcılara birebir mesajlar da gönderebilirsiniz.

7.3 Takip ettiğiniz veya etmediğiniz bir profil sayfasında, sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayıp açılan alandan “Mesaj Gönder” seçeneği ile kişiye doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Eğer sizi engellemiş bir profil ise ya da özel mesaj alımı kapalı ise doğrudan mesaj gönderemezsiniz.

8. Onaylı hesaplar

8.1 Hesapların onaylanması (mavi tik alması) ile ilgili süreçler konusundaki gelişmeleri takip etmek için "@Yaay" hesabını takipte kalmaya devam edebilirsiniz.

9. İletişim kanalları

9.1 Yaay Sosyal Medya platformu ile ilgili platform içerisindeki resmi hesap yaay.com.tr/yaay hesabıdır. Yaay içerisinde kendisini Yaay ile ilişkili gösteren başka hiçbir hesaba itimat edilmemelidir.

9.2 Yaay bireysel kullanıcıları için tek iletişim kanalı bilgi@yaay.com.tr'dir.
Bunun dışında hiçbir mail adresinden gelen bilgilere itimat edilmemelidir.

9.3 Yaay hiçbir zaman sizin şifre bilgilerinizi istemez. Kullanıcı şifresi hiçbir zaman hiçbir kişi ile paylaşılmamalıdır.

10. Puana Dayalı Rozet Sistemi

Yaay’da referans puanlarınızdan, paylaştığınız gönderilerden, aldığınız ve yaptığınız yorumlardan, alıntılanan gönderilerinizden ve beğenilerden ve en yüksek puan getirisiyle. Kazandığınız puanlar ne kadar yüksek olursa etkileşimleriniz o kadar çok kişi tarafından fark edilir. Popüler alanda gönderileriniz daha üstte yer alır.

Referans sistemi ile arkadaşlarınızı davet ederek puanlarınızı hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Puan sistemi içinde en fazla etki derecesi "Referans Puan"ına aittir. Profiliniz altında sağ üst köşede yer alan rozet simgesine tıklayarak puanlarınızı görebilirsiniz.

Yaay kullanım koşulları ve sözleşmesine https://yaay.com.tr/agreement/terms_v2.html adresinden aydınlatma metnine ise https://yaay.com.tr/agreement/clarification_v2.html adresinde ulaşabilirsiniz.


11. Yaay NFT Studio

11.1. Blokzincir nedir?

Bir blok zinciri, bir tür çevrim içi hesap defteridir ve bu yazılım, sanat eserlerinden para hareketlerine,sağlıktan spora, nakliye işlemlerinden tasdik işlemlerine kadar pek çok alanda kullanılır. Oldukça karmaşık bir sistem olarak tanımlanan blokzincirde, dijital bilgiler, “blok” adı verilen ve değiştirilemeyen bölümlerde gruplandırılır ve her blok, her iki bloğun içeriğine başvuran bir kodla, bir sonraki bloğa bağlanır. En önemli ve ayırt edici nokta ise blokzincirdeki bilgilerin değiştirilemez bir şekilde depolama yapabilmesidir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hazırlamış olduğu videodan “Blokzincir” hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

11.2. NFT (Non-Fungible Token / Nitelikli Fikri Tapu) nedir?

NFT, Blok Zincir teknolojisini kullanılarak oluşturulan benzersiz bir dijital varlıktır. Açılımı, Non-Fungible Token’dır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Türk Dil Kurumu’nun çalışmaları sonrasında Türkçe’ye “Nitelikli Fikri Tapu” olarak çevrilmiştir. NFT’lerin her biri eşsizdir. Bu eşsizliğin özünde her bir NFT’yi özel hale getiren dijital imzaları (akıllı kontrat) vardır. Bu sebeple doğrulaması oldukça kolaydır. Sanattan koleksiyona, spordan video oyunlarına birçok türde üretilebilen NFT’ler, bunların dışında da birçok alanda üretilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hazırlamış olduğu videodan “NFT” hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

11.3. Yaay’da NFT oluşturma adımları nelerdir?

Yaay’da NFT oluşturmadan önce bazı önemli detayları bilmeniz gerekiyor:


UNUTMAYIN, YAAY’DAKİ BİR PAYLAŞIM NFT’YE DÖNÜŞÜNCE, DİJİTAL DÜNYADA İZİ NEREDEYSE SİLİNEMEZ BİR HALE GELECEKTİR!

11.3.1. Mevcutta dijital cüzdanınız yoksa;


Yaay’dan NFT oluşturabilmek için mevcutta bir kripto cüzdanınızın olması gerekmektedir. Mevcutta kripto cüzdanınız yoksa ve bu dünyaya yabancıysanız Yaay’da NFT oluşturmadan önce buradaki “Yaay NFT Studio”maddesinin tamamını okumalısınız ve gerek gördüğünüz noktada konu hakkında bilgisi olan ve kesinlikle güvendiğiniz kişilerden destek almalısınız.

11.3.2. Mevcutta dijital cüzdanınız varsa;

Yaay’dan NFT oluşturabilmek için mevcutta sadece internet tarayıcısı üzerinden çalışan METAMASK cüzdan eklentisi ve POLYGON ağı için destek bulunmaktadır.

Diğer cüzdanlar ve ağlar için mevcutta bir destek mevcut değildir.

11.3.2.1. Dijital cüzdanınız Polygon ağına bağlı değilse;

Yaay’da NFT oluşturabilmek için dijital cüzdanınızın POLYGON ağına bağlı olması gerekmektedir. POLYGON, ETHERIUM tabanlı bir blok zincir ağıdır.

METAMASK cüzdanın üzerinden aşağıdaki adımları takip ederek POLYGON ağına erişim sağlayabilirsiniz.

polygon ağı
polygon ağı

11.3.2.2. Dijital cüzdanınız POLYGON ağına bağlı ise;


METAMASK cüzdanınız POLYGON ağına bağlı olsa bilse, NFT oluşturma işlemlerini tamamlamanız için POLYGON ağına özel “MATIC” cinsinden kripto paraya sahip olmanız gerekecektir.


Mevcutta bir METAMASK cüzdanınız varsa ve POLYGON ağına bağlıysanız Yaay’da oluşturduğunuz içerikleri, başka bir uygulamaya gerek olmadan aşağıdaki adımları takip ederek kolayca NFT’ye dönüştürebilirsiniz11.4. Yaay’da NFT oluşturduktan sonra hesap üzerinde NFT bilgileri nasıl görüntülenecektir?


Oluşturduğunuz NFT’nin detaylarını “Polygonscan” üzerinden ya da NFT oluşturduğunuz paylaşımın üstüne tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.


Oluşturulan NFT’nin "Transaction Hash" bilgileri Yaay üzerinden görüntülenebilecek ve sonrasında silinemeyecektir.


transaction hash

11.5. Yaay’da NFT oluşturmanın faydaları nelerdir?


Yaay dünyada sosyal medya platformları arasında bir ilk gerçekleştirerek kullanıcıların içeriklerini NFT’ye dönüştürebileceği bir yepyeni bir yapı oluşturdu: NFT Studio. Artık özgün görselleriniz ve paylaşımlarınız sadece birer sosyal medya içeriği olarak kalmayacak, NFT Studio sayesinde tüm dünyaya iz bırakmış olacaktır. NFT’lerin tüm detaylarının Yaay üzerinden görüntülenebilecek olmasıyla birlikte eşsiz içerikleriniz NFT’yi satın alabilecek herkes tarafından izlenebilecek ve kaynağı her zaman belirli olacak. Yaay’da tüm kullanıcılar sadece sosyal medya kullanıcısı olarak kalmayacak birer NFT varlık üreticisi olabilecekler ve eserlerini tüm dünya ile paylaşabilmenin keyfini yaşayacaklardır.


11.6. Yaay’da NFT oluştururken hangi koleksiyonlar tercih edilebilir?


Mevcut durumda Yaay üzerinden oluşturulan bütün NFT’ler, “Worlds First Authentic Social Media NFT Collection” altında görüntülenecektir. İlerleyen zamanda kullanıcılara kendi koleksiyonlarını oluşturma yetkinliği sağlanabilmesi için çalışmalar devam etmektedir.


11.7. NFT Pazar Yerleri nedir? Bu platformlarda NFT listelemek için neye ihtiyaç vardır?


NFT Pazar Yerleri, kullanıcıların kişisel dijital cüzdanlarıyla bağlandıkları ve NFT alım- satımı yapabildikleri platformlardır. Yaay'da NFT'ye dönüştürülen içerikler, "akıllı kontrat"lar sayesinde bu pazar yerlerinde otomatik olarak görüntülenebilir olacaktır.


11.8. Kripto Para nedir?


Sadece elektronik olarak kullanılabilen bir para türü olan dijital para, diğer para türlerinin aksine fiziksel olarak mevcut değildir. Teknolojik cihazlar ve internet üzerinden kullanılarak işlem yapılabilir. Bu tür para birimleri genel itibariyle dijital para, sanal para, sanal para birimi veya siber para olarak adlandırılır. Geleneksel para birimlerinden farklı olsa da fiziksel paranın tüm yapısal özelliklerine sahiptir. Hatta desteklenen cihazlara ve ağlara bağlandığında sınırlar ötesi ödeme yapmak için anlık işlemler yapılabilmektedir. Genel bir ifadeyle açıklayacak olursak dijital para birimleri, sanal para ve kripto paraların bir üst kümesi olarak kabul edilir.

Kripto paralar ise dijital bilgi şeklinde var olan, şifrelenmiş bir para türüdür. Her bir kripto para birimi, bankalardan bağımsız olarak çalışır ve mevcuttaki varlıklar arasında sermayelerin yaratılması ve aktarılmasında işlemleri düzenleyebilmek için gelişmiş bir matematik kullanır. Kriptografik algoritmalar da bu gelişmiş matematiğin bir parçasıdır.


11.9. Kripto para cüzdanı (Crypto Wallet) nedir?


Kripto para cüzdanları, kripto para kullanıcılarının dijital varlıklarını depolamasına ve başkalarına iletilmesine izin veren uygulamalardır. Bir kullanıcı, bir kripto para birimi aldığında, onu bir kripto para cüzdanında saklayabilir ve işlem yapmak için bu cüzdanı kullanabilir.


11.10. METAMASK nedir?


METAMASK, açık kaynaklı bir kripto cüzdanıdır.


“METAMASK Nedir?” sorusunun cevabına METAMASK'ın kendi hazırlamış olduğu videoyu izleyerek ulaşabilirsiniz.


“METAMASK Nedir?” Video Linki


METAMASK Kanalı


11.11. METAMASK internet tarayıcı eklentisi nasıl yüklenir?


METAMASK cüzdanı eklentisi, bilgisayarlar üzerinden Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge ve Brave tarayıcıları içerisinden kullanılabilir. METAMASK’ın aynı zamanda iOS ve Android uygulamaları da bulunmaktadır. Ancak Yaay’dan NFT oluşturma süreçleri için bu uygulamalar, desteklenmemektedir. Bilgisayarlar için METAMASK cüzdanı, Metamask.io'daki indirme sayfasından edinilebilir.11.12. METAMASK cüzdan nasıl güvenli şekilde kullanılır?


METAMASK, kurtarma kelimelerini güvenli bir yerde saklamanı önerir. Çünkü cihazın çökmesi veya tarayıcının sıfırlanması durumunda paranı kurtarmanın tek yolu budur. En yaygın yöntem, 12 kelimelik kurtarma kelimelerini bir kâğıda yazmak ve yalnızca sadece kendinin erişebileceği bir yerde güvenle saklamaktır. Kurtarma kelimelerini kaybedersen, METAMASK, cüzdanını kurtarmana yardımcı olamaz. Cüzdanın kaybolması, içerisindeki tüm varlıkların, NFT'ler de dahil, bir daha erişilememesi anlamına gelir.


UNUTMAYIN! CÜZDANINIZ İLE İLGİLİ CÜZDAN ŞİFRESİNİ VE KURTARMA KELİMELERİNİ KİMSE İLE PAYLAŞMAMANIZ GEREKİR! YAAY BU BİLGİLERİ HİÇBİR ZAMAN HİÇBİR KULLANICIDAN TALEP ETMEZ, BU VERİLERE HİÇBİR ZAMAN ERİŞMEZ.


YAAY YARDIM KLAVUZU ALTINDA YAPILAN BİLGİLENDİRMELER VEYA YAAY.COM/YAAY VE DİĞER RESMİ YAAY HESAPLARI TARAFINDAN YAPILAN HİÇBİR PAYLAŞIM VEYA VE BENZERİ BİLGİLENDİRME YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.


YAAY, YAAY.COM.TR VEYA MOBİL UYGULAMALARDA KENDİ HESAPLARI TARAFINDAN YAPILAN HİÇBİR PAYLAŞIM VEYA HİÇBİR YARDIM METNİ VE BENZERİ BİLGİLENDİRMELER KONUSUNDA DOĞRULUK GARANTİSİ VERMEZ.


YAAY YARDIM KLAVUZU ALTINDA ANLATILAN NFT, BLOCKCHAIN, KRİPTO PARA, KRİPTO CÜZDAN GİBİ VB. TÜM ÜRÜNLERİN KULLANIMLARI OKUYANLARIN KENDİ SORUMLULUĞUNDADIR.


Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Eğer yapmak istediğiniz şeyle ilgili yeterince açıklayıcı olamadıysak bizimle bilgi@yaay.com.tr üzerinden iletişime geçebilirsiniz.